SBD-3 Dauntless (794mm)

Cena v e-shope s DPH: 113,52 €
Na sklade 1 ks
Kúpiť
Kúpiť
MÔŽETE MAŤ IHNEĎ NA PREDAJNI:
Nademlejnská - eshop 1 ks
Piatok 29.09. môže byť u Vás
Výrobca: Guillow
Kód tovaru: 4SH1003

Neviete si rady s výberom? Nie sú Vám niektoré parametre jasné? Napíšte nám Vašu otázku a my Vás s odpoveďou kontaktujeme.

Poslať otázku
  • Popis produktu

  • Technické informácie

Popis produktu

Slow But Deadly (Pomalý ale smrtiaci), tak si posádky lietadiel a palubné / pozemný personál na lietadlových lodiach US Navy a pozemných základniach námornej pechoty prekladali označenie strmhlavého bombardéra Douglas SBD Dauntless. Dauntless naozaj nevynikali rýchlosťou, ale boli spoľahlivé a robustné, a ich údery presné a drvivé - hviezdna hodina SBD prišla v bitke o Midway 4. júna 1942, kedy eskadry z Enterprise a Yorktowne doslova a do písmena otočili chod dejín. Dosvedčiť to môže hŕstka preživších námorníkov z japonských lietadlových lodí SOHO (potopené v bitke v Koralovom mori), Akagi, Kaga, Hirjú a Sorjú (potopených v bitke o Midway), transportných plavidiel zo zásobovacích konvojov na Guadalcanal .... a mnohých a mnohých ďalších. V druhej polovici vojny boli na veľkých lietadlových lodiach nahradzované u posádok nepríliš obľúbenými Curtiss SB2C Helldiver (SB2C = Son of Bitch, Second Class), na palubách menších eskortných lietadlových lodiach podporovali vylodenie na tichomorských ostrovoch až do víťazného konca.

Model je klasickej celobalzovej konštrukcie v rozsype s predseknutými drevenými dielmi, maketovými doplnkami z vákuovo tvárneného plastu, plastovými dielmi zhotovenými vstrekovým lisovaním a predseknutými dielmi z "plastikovej preglejky", ľahkého a pevného materiálu nahrádzajúceho klasickú preglejku. Trup je samozrejme konštruovaný pravou minimaketárskou technológiou s prepážkami a väčším množstvom pozdĺžnikov, ktoré umožňujú verne reprodukovať oblé tvary. Stavia sa v dvoch krokoch - vďaka "rozrezaniu" vo zvislej rovine postavíte priamo na pracovnej doske najprv jednu polovicu trupu, ak nej potom "dolepíte" polovicu druhú. Tak je zaistené, že aj trup komplikovaných tvarov postavíte rovný a súmerný, bez potreby akýchkoľvek špeciálnych prípravkov. Vzhľadom k tomu, že ide o malý model pre pokročilejšieho staviteľa, mali by ste už mať predchádzajúce skúsenosti s klasickou stavbou a zalietavaním modelov poháňaných gumou.

Dauntless je tiež vhodný pre konverziu na RC model s elektrickým pohonom - hoci stavebný plán tento varint neponúka, pre skúsenejšieho modelára by to nemal byť veľký problém.
 
Stavebnica obsahuje: balzové predseknuté diely, balzové nosníky, predseknuté diely z plastikovej preglejky, vákuovo lisované maketové diely (kryt motora, kabíny ...), plastovú vrtuľu s hriadeľom a hlavicou, gumový zväzok (guma 5x1mm), plastové kolesá, oceľovú strunu na podvozok a ďalšie drobné diely, plastové kolesá, poťahový papier, rukoväť a vahadlo pre pripútaný model, aršík mokrých nálepiek, stavebný plán.
 
Tip pre stavbu: predseknuté diely NEVYLAMUJTE! Doštičku otočte, položte na pracovnú dosku a ľahko prebrúste jemným brúsnym papierom (č. 220 alebo jemnejší). Diely je potom možné ľahšie oddeliť, ak by stále boli niektorými vláknami dreva "viazané" k doske, opatrne diel oddeľte ostrým modelárskym nožom (vhodný je napr nôž Excel č.1 s čepeľou č.11).
 
Ošetrovanie gumového zväzku: Novú gumu opatrne vyperte v mydlovej vode a nechajte uschnúť. Potom ju namažte ricínovým olejom (predáva sa v lekárňach) alebo silikónovou vazelínou na mazanie rybárskych vlascov (dostanete v predajniach rybárskych potrieb). Po lietaní zväzok s modelu zložte a uchovávajte ho v uzavretom plastovom sáčku. Namazaný gumový zväzok sa odvíja plynulejšie as menším trením - dáva vyšší výkon a dlhšie vydrží. Nový zväzok je tiež vhodné najprv zabehnúť - pre prvé 2-3 lety natáčajte len 80-100 otáčok, až potom môže bezpečne natáčať viac.

Technické informácie

Rozpätie [mm] 794
Dĺžka [mm] 603
Ovládané funkcie Žiadne
Stavebná náročnosť S3,S4
Náročnosť pilotáže P0

Náhradné diely a súvisiace produkty

2 položky