Predajňa v Zlatnické ulici v Prahe je trvalo uzavretá. Novo nás môžete navštíviť na Nademlejnské ulici v Hloubětíně. Ďakujeme za pochopenie.

Cessna Skyhawk 172 (914mm)

Náhľad produktu - Cessna Skyhawk 172 (914mm)

Dostupnosť:
Dočasne nedostupné

Cena v e-shope s DPH: 66,63 €
+
Výrobca: Guillow
Kód tovaru: 4SH0802

Popis produktu

Keď sa v roku 1956 rozbiehala výroba novej verzie staršej štvormiestnej Cessny 170 líšiacej sa trojkolesovým predným podvozkom, iste ani najväčší optimisti netušili, že pôjde o stroj, ktorý vydrží vo výrobe až do súčasnosti a stane sa najpredávanejším jednomotorovým lietadlom všetkých čias - bolo ich postavené viac než 43 000 kusov!

Okrem vytrvalej a nenápadnej služby civilným aj vojenským užívateľom po celom svete sa Cessna 172 vyznamenala zriadením neuveriteľného vytrvalostného rekordu. 4 decembra 1958 vzlietla Cesnna N9172B pilotovaná Robertom Timmom a Johnom Cookom z McCarran Airfield blízkosti Las Vegas. Po 64 dňoch, 22 hodinách, 19 minútach a 5 sekundách, 4. februára 1959 opäť pristála. Palivo, olej, potraviny a voda boli odovzdávané na palubu za letu z nákladného auta idúceho po dlhom rovnom úseku púštnej cesty rovnakou rýchlosťou, ako nad ním letiaca Cessna. Rekordný pokus bol ukončený až vo chvíli, keď nepretržite bežiaci motor dávno prekročil zvyčajný čas medzi generálnymi opravami a jeho výkon poklesol natoľko, že už nestačil k stúpaniu.

Stavebnica voľne lietajúcej makety štvormiestneho turistického hornoplošníka určená pre pohon gumovým zväzkom; návod a plán umožňujú model postaviť aj ako voľne lietajúce, s pohonom spaľovacím motorom 0,8 ccm, pripútaný model so spaľovacím motorom 0,8-1ccm alebo ako statický model s prepracovanými maketovými detailmi v muzeálnej kvalite v mierke 1:16.

Model je klasickej celobalzovej konštrukcie v rozsype s predseknutými drevenými dielmi, maketovými doplnkami z vákuovo tvárneného plastu, plastovými dielmi zhotovenými vstrekovým lisovaním a predseknutými dielmi z "plastikovej preglejky", ľahkého a pevného materiálu nahrádzajúceho klasickú preglejku. Trup je samozrejme konštruovaný pravou minimaketárskou technológiou s prepážkami a väčším množstvom pozdĺžnikov, ktoré umožňujú verne reprodukovať oblé tvary. Stavia sa v dvoch krokoch - vďaka "rozrezaniu" vo zvislej rovine postavíte priamo na pracovnej doske najprv jednu polovicu trupu, a k nej potom "dolepíte" polovicu druhú. Tak je zaistené, že aj trup komplikovaných tvarov postavíte rovný a súmerný, bez potreby akýchkoľvek špeciálnych prípravkov. Vzhľadom k tomu, že ide o malý model pre pokročilejšieho staviteľa, mali by ste už mať predchádzajúce skúsenosti s klasickou stavbou a zalietavaním modelov poháňaných gumou.

Skyhawk je tiež vhodný pre konverziu na RC model s elektrickým pohonom - hoci stavebný plán tento variant neponúka, pre skúsenejšieho modelára by to nemal byť veľký problém.

Stavebnica obsahuje: balzové predseknuté diely, balzové nosníky, predseknuté diely z plastikovej preglejky, vákuovo lisované maketové diely (kryt kabíny, kryt motora, kryty kolies ...), plastovú vrtuľu s hriadeľom a hlavicou, gumový zväzok (guma 5x1mm), oceľovú strunu na podvozok a ďalšie drobné diely, kolesá, poťahový papier, rukoväť a vahadlo pre pripútaný model, sadu mokrých obtlačkov, stavebné plán.

Tip pre stavbu: Predseknuté diely NEVYLAMUJTE! Dosku otočte, položte na pracovnú dosku a ľahko prebrúste jemným brúsnym papierom (č. 220 alebo jemnejší). Diely je potom možné ľahšie oddeliť; ak by stále boli niektorými vláknami dreva "viazané" k doske, opatrne diel oddeľte ostrým modelárskym nožom (vhodný je napr. nôž Excel č.1 s čepeľou č.11).

Ošetrovanie gumového zväzku: Novú gumu opatrne vyperte v mydlovej vode a nechajte uschnúť. Potom ju namažte ricínovým olejom (predáva sa v lekárňach) alebo silikónovou vazelínou na mazanie rybárskych vlascov (dostanete v predajniach rybárskych potrieb). Po lietaní zväzok s modelu zložte a uchovávajte ho v uzavretom plastovom vrecku. Namazaný gumový zväzok sa odvíja plynulejšie a s menším trením - dáva vyšší výkon a dlhšie vydrží. Nový zväzok je tiež vhodné najprv zabehnúť - pre prvé 2-3 lety natáčajte len 80-100 otáčok, až potom môžete bezpečne natáčať viac.

Technické informácie

Rozpätie [mm] 915
Dĺžka [mm] 660
Ovládané funkcie Žiadne
Stavebná náročnosť S3
Náročnosť pilotáže P0

Otázka k produktu: Cessna Skyhawk 172 (914mm)

Kód tovaru: 4SH0802

Text otázky

Získajte dopravu zdarma

pri objednávke nad 100 €

© PECKA MODELÁR s.r.o. 2011 - 2021. Všetky práva vyhradené.