Odoslať stránku na e-mail:
1:72 Nakajima J9N1-K Kikka ″Trainer″

1:72 Nakajima J9N1-K Kikka ″Trainer″

Náhľad produktu - 1:72 Nakajima J9N1-K Kikka ″Trainer″

Dostupnosť:
Dočasne nedostupné

Cena v e-shope s DPH: 12,93 €
Cena na predajni: 13,61 €
+
Výrobca: AZmodel
Kód tovaru: AZ7404
Vyrobené v ČR

Popis produktu

Nakadžima J9N Kikka (slovensky: Pomarančový kvet) bol prototyp japonského útočného a stíhacieho stroja, ktorého koncepcia bola inšpirovaná nemeckým lietadlom Messerschmitt Me 262. Od roku 1943 Japonsko jednalo s Nemeckom o predávaní výsledkov výskumu a vývoja. Neskôr Japoncov zaujali predovšetkým lietadlá Me 262A a Me 163b a bolo dohodnuté pomocou ponoriek previezť do Japonska dva kusy Me 163b, prúdové a raketové pohonné jednotky a kompletnú technickú dokumentáciu. Ponorky, ktoré viezli časti strojov a dokumentáciu z Nemecka však boli postupne potopené, takže sa do Japonska dostala len časť fotodokumentácie, fotografie motora BMW 003 a útržky technických podkladov. Na podklade nemeckej dokumentácie sa podarilo zostrojiť motor Išikawadžima Ne-20 s ťahom 4,66 kN. Prvý funkčný prototyp motora Ne-20 sa rozbehol 26. marca 1945, pričom u ďalších výrobcov vznikali aj iné varianty motorov založených na konštrukciu BMW 003.
O vývoji stroja, zodpovedajúceho nemeckému Me 262, bolo vo firme Nakadžima rozhodnuté v septembri 1944. Nakoniec bol v Japonsku vytvorený stroj, ktorý bol nemeckým vzorom inšpirovaný, ale inak s ním mal málo spoločného. Lietadlo bol celkovo menšie, malo odlišne tvarovaný trup a na rozdiel od Me 262 malo priame krídlo (pre uloženie v núdzových krytoch ho bolo možné zložiť). Podvozok bol čelový, predná noha sa sklopila dozadu a hlavné podvozkové nohy sa sklopili smerom k trupu. Hlavné podvozkové nohy boli plne kryté trojdielnym krytom, predná noha jednodielnym krytom. Brzdy pochádzali z typu Mitsubishi A6M Zero. Pilotnú kabínu kryl kvapkovitý prekryt. Palubná doska aj ovládače boli drevené. Pri štarte mohli byť použité dve pomocné štartovacie rakety.
Prototyp bol dokončený v máji 1945 a pojazdové skúšky prebiehali v júli. Lietadlo prvýkrát vzlietlo 7. augusta 1945 a po pristátí lietadlo jeho pilot nešetril chválou. Už pri druhom lete 11. augusta však došlo k havárii. Lietadlo štartovalo aj s pomocnými raketovými motormi, pri štarte malo problémy a pri pokuse o jeho prerušenie nestihlo včas zabrzdiť, opustilo štartovaciu dráhu, v priekope prišlo o podvozok a zastavilo sa až na brehu Tokijského zálivu. Prototyp bol ťažko poškodený a o niekoľko dní neskôr Japonsko kapitulovalo. Ďalšie kusy sa už do konca vojny nepodarilo dokončiť, a tak si niekoľko rozostavaných lietadiel odviezli Američania ako vojnovú korisť na testy do USA. Vďaka tomu sa jeden exemplár dochoval v National Air and Space Museum.

Špecifikácia modelu:

  • mierka: 1:72
  • plastikové diely: 28
  • číre diely: 1
  • obtlačky pre 3 verzie

Potrebné farby Humbrol:

  • 75, 24, 64, 25, 60, 34, 33.

Nutné dokúpiť:

  • farby (na dopyt),
  • lepidlo na plastikové modely,
  • riedidlo,
  • štetce.

Otázka k produktu: 1:72 Nakajima J9N1-K Kikka ″Trainer″

Kód tovaru: AZ7404

Text otázky

Náhradné diely a súvisiace produkty

Získajte dopravu zdarma

pri objednávke nad 100 €

© PECKA MODELÁR s.r.o. 2011 - 2020. Všetky práva vyhradené.